Održana međunarodna konferencija pod nazivom „Međunarodno pravo, politika i sjećanje: 30. godišnjica genocida u Srebrenici.”
Međunarodna konferencija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, pod nazivom „Međunarodno pravo, politika i sjećanje: 30 godina od genocida u Srebrenici“, uspješno je održana u prostorijama Fondacije za balkanske studije u Skoplju.
Konferencija je okupila istaknute istraživače, pravnike, istoričare i aktiviste iz više zemalja, a u središtu pažnje bile su pravne, historijske, političke i etičke dimenzije genocida nad Bošnjacima počinjenog u julu 1995. godine, kao i kontinuirani napori na polju pravde, suočavanja s prošlošću i očuvanja kulture sjećanja.
Poseban značaj konferenciji dala je suorganizacija Fondacije za balkanske studije, Instituta za historiju i Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, čime je dodatno naglašena važnost regionalne saradnje u procesima memorijalizacije i utvrđivanja istine.
U ime bosanskohercegovačke akademske zajednice, zapažena izlaganja održali su:
-
Dr. Jasmin Medić, naučni saradnik Instituta za historiju, sa izlaganjem pod naslovom „Priznavanje krivice za genocid u Srebrenici i njihov značaj u suočavanju s prošlošću“, i
-
Dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina, sa izlaganjem „Negiranje genocida nad Bošnjacima u Srebrenici: Od prikrivanja posmrtnih ostataka do Rezolucije UN-a o genocidu“.
Organizatori su se na kraju programa zahvalili svim govornicima, gostima i učesnicima na doprinosu konferenciji, ističući važnost zajedničkog rada na očuvanju historijskog pamćenja, borbi protiv negiranja genocida i promicanju istine o zločinima počinjenim u Srebrenici.