U Sarajevu održan Forum: Bosna i Bošnjaštvo: Od fra Ivana Franje Jukića do Adila Zulfikarpašića
U četvrtak, 28. novembra, u povodu Dana državnosti BiH i 65 godina rada i djelovanja Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu, Institut za historiju i Bošnjački institut – Fondacija Adil Zulfikarpašić, u okviru Foruma Bošnjačkog instituta, upriličili su naučni događaj pod nazivom „Bosna i bošnjaštvo: od fra Ivana Franje Jukića do Adila Zulfikarpašića“.
Na početku programa skup je pozdravila direktorica Bošnjačkog instituta mr. Amina Rizvanbegović-Džuvić, a potom je dr. Sedad Bešlija, direktor Instituta za historiju održao uvodni referat u kojem je istakao unutarlingvističku sinonimnost pojmova Bosna, Bošnjanin, Bošnjak, Bosanac, bošnjaštvo i bosanstvo te istakao, po njegovom sudu, ključne odrednice i stalnosti koje su oblikovale ukupni povijesni sadržaj i poziciju Bosne i bošnjaštva.
Na ovom naučnom skupu u okviru prva dva panela historičari su predstavili razvojni put bošnjaštva u doba nacija i istaknute zagovornike bošnjaštva u 19. stoljeću te razvojni put i istaknute zagovornike bošnjaštva u 20. stoljeću. U prvom panelu pod moderatorstvom dr. Dženite Sarač-Rujanac referate su podnijeli dr. Hana Younis koja je dala presjek pitanja bošnjaštva u 19. stoljeću, doc. dr. Dženan Dautović koji je govorio o konceptu bošnjaštva u intelektualnom krugu okupljenom oko fra Ivana Franje Jukića, dr. Muhamed Nametak je predstavio djelovanje fra Antuna Kneževića i magistar Mehmed Hodžić koji je govorio na temu Mehmed Kapetnović Ljubušak, list Bošnjak i ideja bošnjaštva.
U drugom panelu koji je moderirao dr. Muhamed Nametak nastupili su prof. dr. Izet Šabotić koji je pripremio referat (pročitan u odsustvu autora) o razvoju bošnjaštva u 20. stoljeću, magistar Hamza Memišević je govorio na temu Odnosa struktura Islamske zajednice prema nacionalnom pitanju Muslimana (1971.-1991.) dok je magistar Alen Zečević predstavio djelatnost Husage Čišića u kontekstu bošnjačke ideje i bosanstva kao fundamenata konstitucije nacionalnog identiteta Bošnjaka muslimana u 20. stoljeću. Dr. Dženita Sarač-Rujanac je iznijela referat o Enveru Redžiću i njegovom poimanju nacionalnog pitanja i bošnjaštvam, a dr. Safet Bandžović je publici približio bošnjačku ideju u djelovanju Adila Zulfikarpašića istaknuvši njene domete i ograničenja.
U trećem vrlo dinamičnom panelu kojeg je moderirao magistar Taner Aličehić sudjelovali su prof. dr. Šaćir Filandra, prof. dr. Senadin Lavić i prof. dr. Jahja Muhasilović. Panelisti su tematizirali pitanje bošnjaštva od 1993. do danas ističući sve pozitivne domete razvoja nacionalnog pitanja, ali i ograničenja te promašaje i lutanja u vezi s time. Na kraju je uslijedila diskusija o važnim pitanjima poimanja i percepcije bošnjaštva i(li) bosanstva u posljednje tri decenije imajući u vidu politički postdejtonski realitet u kojem živimo.
Na kraju Foruma organizatori su istakli da je planirano objavljivanje Zbornika radova sa ovog događaja u suizdavaštvu dva Instituta u narednoj godini.
Forum je sniman u totalu te se uskoro očekuje njegovo emitovanje na medijskim platformama dva instituta.